Skip to content

Kas yra pažeidimas?

Pažeidimas – taikytinų teisės aktų pažeidimas, padarytas dėl 2021–2027 m. Europos jūrų reikalų, žvejybos ir akvakultūros fondoįgyvendinimo veikloje dalyvaujančio ekonominės veiklos vykdytojo veiksmų ar neveikimo, kai netinkamas finansuoti išlaidas įtraukus į Lietuvos Respublikos valstybės ir (ar) ES biudžetą jam padaroma ar būtų padaryta žala.

Kas gali įtarti / nustatyti pažeidimą?

Pažeidimus gali įtarti kiekvienas Žuvininkystės programą administruojantis darbuotojas, kuris vykdo projektų sutarčių priežiūrą arba kontrolę, gavęs informacijos iš trečiųjų šalių ar ją pastebėjęs visuomenės informavimo priemonėse ir kitais atvejais. Taip pat informacija gali būti gaunama iš Žemės ūkio ministerijos ar audito institucijos, įtarusios pažeidimą ir (ar) gavusios informacijos apie įtariamus pažeidimus iš Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės, EK, Europos Audito Rūmų, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos, Viešųjų pirkimų tarnybos, Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybos ir trečiųjų šalių.

Kas tiria ir administruoja pažeidimus?

Pažeidimus tiria ir jų administravimą vykdo Nacionalinė mokėjimo agentūra (toliau – NMA). Tirdama įtariamą pažeidimą, NMA vertina paramos gavėjo ar kitų institucijų ir (ar) įstaigų pateiktą informaciją, duomenis ir dokumentus, reikalingus pažeidimo tyrimui atlikti, taip pat gali atlikti patikrą vietoje, prašyti paramos gavėjo paaiškinti įtariamo pažeidimo aplinkybes, kreiptis į kitas institucijas ar įstaigas su prašymu pagal kompetenciją pateikti informaciją, reikalingą pažeidimo tyrimui atlikti, ir (ar) atlikti kitus veiksmus, siekdama ištirti įtariamą pažeidimą.

NMA, įtarusi, kad įgyvendinant viešojo įnašo lėšomis finansuojamus projektus įvykdyta nusikalstama veika, apie tai praneša įstaigoms, atsakingoms už nusikalstamų veikų tyrimus, o įtarusi, kad įgyvendinant minėtus projektus buvo padaryta kitų pažeidimų, kuriuos tirti pavesta kitoms įstaigoms (pavyzdžiui, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstaigai, Žmogaus teisių biurui), praneša atitinkamoms įstaigoms.

Kaip išvengti pažeidimų?

Siekiant išvengti pažeidimų, reikėtų: 

  • išanalizuoti teisės aktus, susijusius su prašoma / gaunama parama;
  • prieš rengiant projektą, įvertinti galimą projekto riziką, sunkumus bei pasirūpinti patikimu finansavimo šaltiniu projektui įgyvendinti;
  • įvertinti turimus išteklius bei galimybes;
  • numatyti realius mokėjimo prašymo (-ų) teikimo terminus, kad nereikėtų rašyti papildomų prašymų, prašant juos pratęsti;
  • tinkamai tvarkyti buhalterinę apskaitą;
  • nuolat bendrauti ir bendradarbiauti su NMA.

Ką daryti, susidūrus su sunkumais įgyvendinant projektus?

Jei įgyvendinant projektą kilo problemų:

  • kreipkitės į savo projekto administratorių;
  • skambinkite bendruoju telefonu (8 5) 252 6999 arba trumpuoju telefonu 1841 ir trumpai išdėstykite iškilusią problemą – Jums bus suteikta reikiama informacija.

Kas gali nutikti, jei nustatomas pažeidimas?

Jei pažeidimas nustatytas, su juo susijusios projekto išlaidos pripažįstamos netinkamomis finansuoti ir:

  • nutraukiamos paramos sutartys ir (arba)
  • šios išlaidos susigrąžinamos (jei jos buvo apmokėtos paramos gavėjui), ir (arba)
  • šios išlaidos pripažįstamos netinkamomis finansuoti paramos gavėjo teikiamuose mokėjimo prašymuose (jeigu teikiamos ir jeigu netinkamos finansuoti su pažeidimu susijusios projekto išlaidos paramos gavėjui dar neapmokėtos ir pateiktas ar teikiamas mokėjimo prašymas bus tvirtinamas).

Nadinga informacija: